Aktuality

Obnovený Kuks získal "památkářského Oscara"

Hlavní cenu Grand Prix Ceny Evropského kulturního dědictví Europa Nostra v pondělí získala obnova barokního areálu v Kuksu. Nejvyšší ocenění dostalo ve finském Turku sedm nejlepších evropských památkářských projektů z širší skupiny 29 letošních držitelů ceny sdružení Europa Nostra. Česká republika měla v klání o cenu Grand Prix ještě vzdělávací projekt NPÚ Památky nás baví.

"Obnova hospitálu Kuks, jako nedílná součást projektu ochrany budov a krajiny, je těch nejvyšších kvalit. Její víceoborový a mezioborový přístup považujeme za chvályhodný a měl by sloužit jako přesvědčivý příklad pro jiné projekty obnov v Evropě," uvedla v dubnu ve svém odůvodnění porota.

Zrekonstruovaný hospital v Kuksu je nejnavštěvovanější státní památkou v Královéhradeckém kraji, loni ho navštívilo 113 362 lidí. První rok po otevření památky po obnově v roce 2015 areálem prošlo rekordních téměř 140 000 lidí.

Rozsáhlá oprava kukského hospitalu stála téměř 440 milionů korun, obnovené byly vnitřní i vnější prostory, do podoby z počátku 18. století bylo navrácené nádvoří a obnovou prošla i bylinková zahrada za hospitalem. Oprava se týkala také bývalého hospodářského křídla, kde vzniklo výchovně-vzdělávací centrum.

Hospital dal na počátku 18. století vystavět František Antonín Špork za účelem péče o přestárlé a práce neschopné muže z okolí. Barokní areál je proslulý sochařskou výzdobou z dílny Matyáše B. Brauna.

Více v článku na serveru Aktuálně.

Fotogalerie