Aktuality

Premiéra opery Figarova svatba v pražském Stavovském divadle

Pražské Stavovské divadlo zve na 1. a 3. února na premiéru opery Figarova svatba v jubilejním 20. nastudování Operou Národního divadla.

Na světě se dochovalo jediné dosud hrající divadlo, v němž osobně řídil provedení svých oper Wolfgang Amadeus Mozart. Je jím pražské Stavovské divadlo, na jehož jevišti zní Mozartova hudba od roku 1783, kdy zde byl uveden Únos ze serailu.

Mimořádný ohlas provedení Figarovy svatby o tři roky později přiměl skladatele přicestovat v lednu 1787 poprvé do Prahy, uvést ve světové premiéře svoji Symfonii č. 38 D dur a dirigovat operu, jejíž úspěch mu přinesl nejen bezmezné nadšení diváků, ale rovněž objednávku na další operu. Výborná předloha, Beaumarchaisova divadelní hra, a neméně kvalitní italské libreto Lorenza da Ponteho postavené na skvěle vykreslených charakterech postav, zápletkách, převlecích a situační komice, jsou spolu s Mozartovou hudbou příčinou neutuchající oblíbenosti Figarovy svatby u diváků i interpretů.

Magdalena Švecová se stane první režisérkou v historii Národního divadla, která nastuduje Figarovu svatbu, a nabídne nám tak ženský pohled na podoby a proměny lásky, nevěry a žárlivosti v jubilejním 20. nastudování Operou Národního divadla.

Termín: 1. a 3. 2. permiéra, v programi divadla i nadále

Bližší info a vstupenky na turistickém portále Prahy.

Fotogalerie
  • figarova-svatba-2018.jpg

    0 1